29 czerwiec 2013

W sobotę 29-go czerwca 2013 roku nasi Bracia Józek Baska i Jarek Czyżewski pojechali do Chojnic na uroczystości Proklamacji 211 Króla Kurkowego połączone z turniejem strzeleckim. Bractwo chojnickie jak zwykle przywitało ich wyjątkowo radośnie. Wzruszony Król Tadeusz Guentzel, któremu nasi Bracia wręczyli upominek, ze szczegółami relacjonował im swoje spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Prezydent był wyraźnie zainteresowany zwyczajami Braci, ich wspaniałą historią, a także detalami insygniów. Łańcuch królewski chojnickiego Bractwa budził zresztą powszechne zainteresowanie, a  nowy Król uznanie i szacunek.

Turniej strzelecki stał na wysokim poziomie. Jarosław Czyżewski uzyskał w eliminacjach najwyższy wynik zawodów, tj. 28/30 pkt. i już w pierwszej kolejce strzelań wszedł do wszystkich finałów. Józef Baska miał za to największą wolę walki i pomimo bardzo długich kłopotów w eliminacjach to po finałach aż trzy razy stawał na podium za co został obdarowany nagrodami i gromkimi brawami. Józef Baska zajął II-gie miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej, III-cie miejsce w strzelaniu do Tarczy Burmistrza i został drugim rycerzem w strzelaniu do Kura. Był wyraźnie bardzo zadowolony. Jarosław Czyżewski zajął III-cie miejsce w strzelaniu do Tarczy Honorowej.

Po zawodach Król Tadeusz wraz z małżonką zaprosił naszych Braci na ucztę królewską do suto zastawionych stołów. Zgromadzeni z radością odśpiewali tradycyjne „Sto lat, sto lat…”.

Dziękujemy Braciom z Chojnic za gościnę i przygotowanie wspaniałej imprezy, a wszystkim uczestnikom za bardzo przyjazny klimat.